אשפוז סיעודי

אשפוז סיעודי זהו שירות שאינו כלול בסל הבריאות שלו זכאי כל מבוטח בקופת החולים, מה שאומר שאין הקופה לוקחת חלק בנושא. אדם שמגיע למצב שהוא זקוק לאישפוז סיעודי נאלץ לממן אותו בעצמו בכספו האישי.

סיוע בעלות אשפוז סיעודי

לעיתים, כאשר אין ביכולתו של החולה לממן את עלות האישפוז, הוא יפנה בבקשה לסיוע במימון האשפוז בבית חולים סיעודי.

ישנם מקורות סיוע לטיפול סיעודי הכוללים קוד של ביטוח לאומי, גמלת סיעוד ועוד.

מימון חלקי או מלא נקרא גם "קוד", וזהו בעצם הסיוע שמתקבל משרות המדינה מידי משרד הבריאות.

הבקשות נבחנות כל אחת לעצמה ונלקים בחשבון פרמטרים כמו מצב כלכלי, סיוע מהמשפחה ומקורות מימון אפשריים שיקלו על החולה במימון האשפוז הסיעודי. דבר נוסף שיכול להקל על תשלום האשפוז הוא ביטוח סיעודי, במידה והחולה רכש ביטוח סיעודי בעבר הור זכאי להשתתפות בעלות האשפוז בהתאם לפוליסה אליה התחייב.

את בקשת הסיוע יש בכוחו של איש מטעמו של החולה להגיש ובנוסף גם משרד הרווחה בעל סמכות להגיש את בקשת הסיוע במקום החולה וכל זאת בכדי להקל על החולה המבוגר. אחד מתנאי הכניסה לאישפוז סיעודי הוא מקום פנוי שיאכלס את החולה.

אדם המעוניין לקבל סיוע חלקי או מלא מחויב לעמוד בפרמטרים הבאים:

 • מצבו הבריאותי של הקשיש – הקשיש צריך להיות מוגדר כחולה סיעודי או תשוש נפש. חולה סיעודי הינו אדם הסובל ממחלה שדורשת מעקב רפואי וכן הזקוק לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות כמו אכילה, רחצה, הליכה וכו’. תשוש נפש הינו אדם הסובל מהידרדרות מוחית הפוגעת בירידה הזיכרון, חשיבה הגיונית, התמצאות – כלומר מוגדר כחולה אלצהיימר, בעל דמנציה או סובל מפגיעה מוחית.
 • בקשה מנומקת וחוות דעת רפואית מתאימה – יש להציג את כל המסמכים העונים על דרישות משרד הבריאות והם: שאלון רפואי-סיעודי מלא ובו מפורטות כל מגבלותיו של הקשיש, חוות דעת רפואית מפורטת על מצבו הרפואי של הקשיש, דוח סוציאלי על מצבו של הקשיש, אישורי הכנסה וקצבאות ביטוח לאומי של הקשיש ובני משפחתו (בן או בת זוג וילדים) חתומים בידי עורך דין וכן התחייבות בני המשפחה לשאת בחלק מהוצאות האשפוז. חשוב לציין כי סכום השתתפות המשפחה מתחילה מסכום של כ700 ₪  ועלולה להגיע לסכום המלא עבור האשפוז. בנוסף, מתחייבת המשפחה לתשלום של שני חודשי האשפוז הראשונים מראש. ועדה של משרד הבריאות בוחנת את הצורך באשפוז כולל מבחינת המצב הסוציו אקונומי של הקשיש.
 • מקום פנוי בבית אבות סיעודי לאכלוס החולה לעיתים נוצר מצב בו מספר הפניות גדול ממספר המקומות במוסדות האשפוז הסיעודי המוכרים על ידי משרד הבריאות מה שאומר כי אין מקום פנוי לאכלס חולים נוספים. לכן גם אם הקשיש נמצא זכאי לאשפוז יהיה עליו להמתין עד אשר יתפנה מקום. מספר ה”קודים” הפנויים משתנה בכל שנה בהתאם לתקציב שמייעדת הממשלה לנושא זה.

לצורך הגשת הבקשה יש למלא את הטפסים, לשם כך יש צורך להורידם מהאתר של משרד הבריאות ולהצטייד ב:

 • צילום תעודת הזהות והספח
 • שאלון מידע רפואי תפקוד הממולא בידי רופא
 • חוות דעת רפואית מפורטת מרופא
 • דוח אבחון סוציאלי מעובדת סוציאלית
 • אישורי הכנסה משלושת החודשים האחרונים
 • אישור על קצבאות מביטוח לאומי
 • תשלום בגובה שני חודשי אשפוז

במסגרת הטיפול באשפוז סיעודי, זכאי לקבל הקשיש את כל הנדרש לטיפולו. התשלום שמועבר למשרד הבריאות על ידי המשפחה הינו התשלום היחידי שמשולם בגין השהות במוסד והמוסד אינו יכול לבקש תוספת תשלום על שום שירות נוסף. (פיזיותרפיה, תרופות ועוד)

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר