תביעת נכות – המוסד לביטוח לאומי

מהי תביעת נכות?

קיים מספר רב של תביעות פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי. התביעה הנפוצה ביותר בקרב אזרחי ישראל הסובלים מפגיעה בתפקודם, שאינה קשורה לתאונת עבודה, הינה תביעת הנכות. מקורה של תביעת הנכות התפקודית אינה קשורה לפגיעה בעבודה, אלא למום מולד או מחלה אשר גורמים לקשיי תפקוד. תביעת נכות זאת, בשונה מתביעת פיצויים עקב תאונת עבודה, מזכה את המבוטח בקצבה חודשית קבועה.

כלל אזרחי ישראל מגיל 18 ועד גיל הפרישה מבוטחים בביטוח הנכות, במוסד לביטוח לאומי כנקבע בחוק, בין אם הם עובדים או ובין אם לאו. כך למשל, גם מי שאינו מקבל משכורת חודשית, כגון עקרת בית, מחויב לשלם דמי ביטוח שתפקידם לבטח גם במקרה של פגיעה שלא מתאונת עבודה.

קריטריונים להגשת תביעת נכות

לזכאות לקבלת קצבת נכות חודשית בתביעה מהמוסד לביטוח לאומי יש לעמוד בשני הקריטריונים הנ"ל:

•    שיעור הנכות של המבוטח עומד על לפחות 60%: יש לעמוד בבחינה של הוועדה הרפואית לקביעת אחוזי נכות (זוהי בדיוק אותה הוועדה בה נקבעים אחוזי הנכות של נפגע תאונות עבודה). לחילופין, מבוטח ששיעורי הנכות שלו עומדים על 40% יוכל לקבל קצבה במידה ויש לו יותר מליקוי אחד הגורם לנכותו וכי 25% לפחות מתייחסים לליקוי אחד.
•    כושר ההשתכרות של המבוטח נפגע באופן חלקי או מלא: מתבצעת בחינה בה נבדק האם כושרו של המבוטח להשתכר נפגע וכן אם וממה המבוטח משתכר בפועל. קצבת הנכות תוענק למי שכושר ההשתכרות שלו יפגע בלמעלה מ50% כאשר הוא עודנו עובד. במידה והמבוטח אינו עובד נבדק האם המבוטח מסוגל בפועל להשתכר בגובה של רבע מהשכר הממוצע במשק לפחות. כאשר מדובר בעקרות בית שנפגעו, נמדד כושרן לתפקד בבית. על מנת לקבל קצבה חודשית יש להוכיח כי היכולת לבצע פעולות במשק הבית הרגיל הצטמצמו למחצית לפחות.

גובה הקצבה

במידה ותביעת הנכות במוסד לביטוח לאומי אכן מתקבלת בהתאם לקריטריונים הנ"ל, המבוטח יהיה זכאי לקבל קצבת נכות חודשית.
גובה קצבת הנכות נקבע על פי מגבלות התפקוד של המבוטח, כלומר דרגת "אי הכושר". קצבת נכות למבוטח יחיד הסובל מדרגת "אי כושר" מלאה הינה כ2,100 ₪. גובה הקצבאות של מי שדרגת "אי הכושר" שלו נמוכה יותר, נגזר בהתאם לדרגת אי הכושר.

תוספות

ישנן תוספות שונות המתווספות לקצבת הנכות התלויות במצבו של המבוטח הזכאי לקצבה. תוספות לקצבה ניתנות באם למבוטח יש בן/בת זוג וכן תוספת עבור שני ילדיו הראשונים.

קצבת זקנה

גובה קצבת הנכות נשמר גם כאשר מגיע המבוטח לגיל פרישה, בדומה לקיצבת ביטוח סיעודי. במידה וגובה הקצבה גבוה יותר מקצבת הזקנה לה זכאי כל מי שמגיע לגיל פרישה, המוסד לביטוח לאומי משלים את גובה קצבת הזקנה עד לסכום קצבת הנכות.

בדיקות נכות מחודשות

אחוזי הנכות הנקבעים אינם קבועים והם ניתנים לבדיקה ושינוי מעת לעת. המוסד לביטוח לאומי רשאי לבחון מעת לעת ולדרוש בדיקה מחודשת של בעיית התפקוד ואי היכולת להשתכר. בדיקה מחודשת יכולה להיעשות כבר בתום שישה חודשים מהוועדה האחרונה.
יוזמה לבקשה מחודשת יכולה לבוא גם מצידו של המבוטח שמבקש להוכיח שמצבו הוחמר מכפי שהוצג בוועדה האחרונה שהתקיימה.

חשוב

אדם הסובל מנכות רפואית כלשהי ומתקשה להשתכר באופן חלקי או מלא, זכאי להגיש תביעת נכות למוסד לביטוח לאומי.  במקרים גבוליים או במידה והמוסד לביטוח לאומי דוחה את התביעה כדאי להיעזר בעורך דין או ארגון שיסייע לכם באופן מקצועי בהגשת התביעה.

    קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

    לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

    או מלאו את הפרטים:

    הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

    חייגו עכשיו צרו קשר