מקורות סיוע לטיפול סיעודי

קשיש אשר כתוצאה מהזדקנות טבעית, התדרדרות במצב הרפואי או הנפשי או מחלה, מתקשה בביצוע פעולות יומיומיות, מוגדר לפי הלשון המקצועית כסיעודי. מצב סיעודי הוא מצב בו הקשיש מתקשה בחלק או בכל הפעולות שלהלן: אכילה, רחצה, התלבשות, תנועה, שליטה בצרכים וכו'. כאשר לקשיש ישנו קושי בביצוע הפעולות שלהלן, הוא נזקק לסיוע, המוגדר לפי הלשון המקצועית טיפול סיעודי.

הטיפול הסיעודי ניתן על ידי מטפל צמוד למספר שעות בשבוע או באופן קבוע, או לחילופין במסגרת של מוסד סיעודי כלשהו. טיפול סיעודי כרוך בתשלום למטפל או למוסד. העלויות של הטיפולים הסיעודיים השונים מגיעות לסכומים גבוהים ביותר, אולם ישנן מספר דרכים לקבלת סיוע או השתתפות בנטל התשלומים. מקורות המימון משתנים בהתאם לאופי הטיפול הנדרש וכן המצב הסוציו אקונומי של הקשיש. להלן פירוט של מקורות הסיוע לטיפול סיעודי:

גמלת סיעוד

ניתן לקבלת גמלת סיעוד חודשית לטיפול סיעודי מהמוסד לביטוח לאומי, במסגרת חוק הסיעוד. חוק זה מאפשר לקשישים עצמאיים להמשיך להתגורר בסביבה עצמאית כגון ביתם הפרטי או דיור מוגן במטרה לשמור על איכות חייהם. במסגרת החוק ניתנות לזכאים שעות טיפול סיעודי. הזכאות נקבעת בהתאם לגיל, הכנסות שאינן עולות על תקרה הקבועה בחוק וביצוע מבחני תלות בסיוע לביצוע פעולות היומיום. גובה הגמלה מושפע במידת התלות של הקשיש. את הבקשה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי.

קוד גריאטרי

קבלת סיוע במימון שהות בבית אבות סיעודי. מיועד לקשישים שמידת התלות של בסביבה גבוהה מאוד והם לא מסוגלים לחיות באופן עצמאי. הסיוע במימון השהות ניתן מהמדינה, אולם משפחת הקשיש נדרשת לשלם סכום חודשי שגובהו מתחיל ב700 ₪. ההשתתפות ניתנת למי שעומד בקריטריונים של מצב סוציו אקונומי ומושפע מן התקציב שאושר על ידי הממשלה למטרה זו וכן מבוסס על מקום פנוי בבתי האבות המאושרים בידי המדינה. קבלת קוד גריאטרי כרוכה בהגשת בקשה למשרד הבריאות.

ביטוח סיעודי

הסכם בין חברת הביטוח ללקוח שבתמורה לתשלום חודשי קבוע חברת הביטוח תישא בהוצאות הטיפול הסיעודי של המבוטח בעת הצורך. קיימים שלושה סוגי ביטוח סיעודי:

 • ביטוח בריאות פרטי – חוזה שנעשה באופן אישי וישירות מול חברת הביטוח. גובה התשלום החודשי נקבע בהתאם לגיל המבוטח, מצבו הרפואי וגובה הכיסוי בו הוא מעוניין. תוקפו של הביטוח קיים, בכל זמן שמשולם התשלום החודשי.
 • ביטוח סיעודי קבוצתי – חוזה שנעשה באמצעות קבוצת רכישה אל מול חברת הביטוח. היקף הביטוח זהה לכל הקבוצה וגובהו של התשלום החודשי תלוי בגיל המבוטח ומצבו הבריאותי. תוקפו של הביטוח נע בין לשלוש לחמש שנים.
 • ביטוח של קופת החולים – חוזה שנעשה באמצעות קופת החולים אל מול חברת הביטוח. לרב היקף הביטוח זהה לכל המבוטחים, בחלק מן הקופות היקף הביטוח מושפע מגיל ההצטרפות. גובה התשלום תלוי בגיל המבוטח ומצבו הבריאותי. תוקפו של הביטוח קיים, בכל זמן שמשולם התשלום החודשי.

מטפל צמוד

כאשר קשישי סיעודי זקוק לסיוע במשך רב שעות היום ועדיין מעדיף לחיות בביתו, הפתרון הינו העסקת מטפל צמוד. לרב מדובר במטפל זר ויש צורך באישורים מתאימים להעסקתו. לשם כך על הקשיש לעבור מבחני תלות ולקבל אישור להעסקת מטפל מהמוסד לביטוח לאומי.

את האישור יש להציג למשרד התמ"ת לקבלת היתר להעסקת עובד זר. עם אישור זה ניתן לבקש שירותים של מטפל זר דרך חברת השמה אשר תסייע בהגעתו ארצה. עלות הפתרון גבוהה ובמרבית המקרים לא ניתן לקבל בגינה סיוע מהמוסדות השונים. יתכן והביטוחים הסיעודיים השונים כן מכסים הוצאות של מטפל זר.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר