מה נחשב מצב סיעודי?

מצב סיעודי הוא מצב בו אדם נזקק לעזרה כלשהי בביצוע של מטלות בסיסיות בחיי היום יום. למשרד הבריאות ולביטוח הלאומי ישנן הגדרות ברורות המגדירות האם אדם הגיע למצב סיעודי או לא ובהתאם לכך האם הוא זכאי לסיוע וביטוח סיעודי. מצב סיעודי יכול להיגרם מכמה סיבות החל מתאונה, מחלה, או הידרדרות הדרגתית בתפקוד.

המבחן הבסיסי הקובע האם אדם זכאי לגמלת סיעוד הוא מבחן בשם ADL- Activities Of Daily Living כלומר מבחן ביצוע פעילויות יומיומיות. במבחן נמדדים ונבדקים 6 מדדים שהם בעצם שש פעולות בסיסיות. במידה ואדם לא מסוגל לבצע גם חצי מהפעולה, על פי המבחן הוא נחשב כלא מסוגל לבצע את כל הפעולה.

הפעולות שנבדקות הן:

 1. שכיבה וקימה ממיטה או מכסא, גם מכסא גלגלים.
 2. ללבוש ולפשוט בגדים באופן עצמאי. מדובר בכל סוגי הבגדים, מכנסיים, חולצה וסגירת חגורה, כולל נעילת נעליים או הרכבה של גפה מלאכותית מסוג זה או אחר.
 3. רחצה במקלחת או באמבטיה. יכולת עצמאית להיכנס ולצאת מן המקלחת ולבצע את פעולת השטיפה ללא עזרה.
 4. לאכול ולשתות גם אם האוכל הוכן על ידי אדם אחר.
 5. שליטה על סוגרים. אדם אשר לא שולט על מתן שתן או על פעולת מעיים ונזקק לחיתולים למבוגרים או לקטטר, נחשב לאדם ללא שליטה על סוגרים.
 6. ניידות ללא תמיכה של אדם אחר. אדם המסתייע במקל או הליכון נחשב לעצמאי, אך אם הוא נזקק לעזרה של אדם נוסף על מנת לנוע ממקום למקום, הסעיף ייחשב כאדם לא נייד.

אדם אשר לא מסוגל לבצע שלוש או ארבע מתוך שש הפעולות באופן עצמאי ללא עזרה נחשבים לסיעודיים כאשר במקרים מסויימים אדם אשר אינו שולט בצרכיו ובנוסף אינו מסוגל לבצע פעולה נוספת נחשב לסיעודי.

קריטריון נוסף אשר קובע האם אדם הגיע למצב סיעודי הוא קריטריון של תשישות נפש. אך ורק רופא מומחה מתחום בריאות הנפש – פסיכוגריאטר רשאי לקבוע כי אדם נמצא במצב של תשישות נפש. תשישות נפש היא מצב של פגיעה קוגנטיבית, בין אם בעקבות מחלה או תאונה ובין אם לאחר הידרדרות הדרגתית בתפקוד הקוגנטיבי.

כל מקרה בו הייתה ירידה משמעותית ביכולות האינטלקטואליות של אדם שגרמו לשיפוט לקויי, בעיות הבנה קשות, ירידה משמעותית בזיכרון בין אם לטווח ארוך או קצר, חוסר התמצאות וכל מצב המביא לכך שאותו אדם נדרש להשגחה צמודה, ייחשב למקרה של תשישות נפש. ברוב המקרים מדובר בתשישות עקב מחלת אלצהיימר או דמנסיה.

המפקח על הביטוח מטעם משרד הבריאות רשאי לאשר לחברת ביטוח להוסיף קריטריונים או להתגמש עם הקריטריונים הקיימים בנוגע להגדרת מקרה הביטוח והזכאות לביטוח סיעודי. אצל רוב חברות הביטוח היום אדם אשר לא שולט על הסוגרים ועונה על קריטריון אחד נוסף מבין חמשת הנותרים, זכאי לסכום המלא מהביטוח הסיעודי, כאילו שענה על ארבע קריטריונים או יותר.

כמו כן, חברות ביטוח מסוימות מגדירות את הקריטריונים השונים בצורה מקלה. לדוגמא, בחלק מחברות הביטוח בהגדרת הניידות נקבע שגם אם אדם מרותק לכסא גלגלים ומסוגל לנוע בכוחות עצמו, הוא נחשב ללא נייד וסעיף הניידות ייחשב לו במבחן העצמאות.

מצב סיעודי אינו דווקא מצב קבוע ממנו אין חזרה. במקרים רבים אדם נחשב לסיעודי לתקופת זמן מוגבלת, בדרך כלל לאחר תאונה או מחלה, שהביאה לכך שאינו יכול לבצע באופן מלא שלוש או יותר מששת הפעולות שנקבעו על ידי משרד הבריאות. כמובן שבדרך כלל אדם לא מסוגל לבצע יותר ויותר פעילויות יומיומיות בעקבות הגיל, כאשר כיום כ- 30% מבני השמונים ומעלה נזקקים לסיוע עם פעולה יומיומית אחת או יותר.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר