הצהרת בריאות

הצהרת בריאות היא הצהרה שמבוטחים רבים נדרשים לחתום עליה ברכישה של פוליסות ביטוח מסוגים שונים בייחוד ביטוחי חיים, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי.

במרבית חברות הביטוח בהצהרת הבריאות נדרש המבוטח הפוטנציאלי להצהיר על כל מצב רפואי קיים או מצב רפואי ממנו סבל בעבר, כולל מחלות תורשתיות, ניתוחים, אלרגיות וכדומה. בנוסף, רוב חברות הביטוח מבקשות גם חתימה על טופס ויתור סודיות רפואית, שמאפשר לחברה גישה אל מסמכים רפואיים של המבוטח על מנת לבחון את עברו הרפואי.

רק לאחר קבלת של הצהרת בריאות מן המבוטח החברה מחתימה את המבוטח על פוליסה שמתאימה באופן אישי לפרטים אותם מסר. מצד אחד הדבר מאפשר לחברת הביטוח לקבל את ההחלטה האם לבטח את אותו אדם או לא ומבחינתו של המבוטח החברה מקבלת על עצמה את האחריות וההבטחה לבטח. במקרים רבים בעקבות הצהרת בריאות חברת הביטוח יכולה להחליט שלא לבטח, או לייקר את גובה התשלום החודשי אותו ישלם המבוטח, משום שהוא נמצא בסיכוי גדול יותר להזדקק לכספי הביטוח בעתיד.

ממלאים הצהרת בריאות?

ישנה חשיבות גדולה מאוד למילוי טפסי הבריאות כראוי טרם החתימה על הפוליסה. מרבית חברות הביטוח אשר מסרבות לשלם את כספי הביטוח למבוטחים, עושות זאת בטוענה כי מצבו הסיעודי של המבוטח נגרם עקב מצב רפואי קודם אשר פורט בהצהרת הבריאות או לחלופין, הושמט ממנה באופן מכוון. כדי לדאוג לכך שחברת הביטוח לא תשתמש בהצהרת הבריאות כנגד המבוטח בעתיד, חשוב למלא את הטפסים הנדרשים במדויק ובקפדנות.

כל הצהרה שלא מולאה כראוי, שחסרים בה פרטים ולו הקטנים ביותר, או שנמסר בה מידע שגוי גם אם לא במכוון, עלולה לגרום לכך שחברת הביטוח תשתמש בזה על מנת להימנע מתשלום כספי הביטוח. במקרים רבים אנשים רוכשים פוליסת ביטוח דרך סוכן ביטוח, אשר ממלא את טפסי הביטוח על פי המידע שניתן לו בעל פה מהמבוטחים. במקרה כזה מידע רפואי חשוב עלול לא להיות מצוין באופן ברור בפוליסה, מה שעלול לגרום לכך שכספי הביטוח לא ישולמו.

בכל מקרה בו רוכשים פוליסת ביטוח, בין אם דרך סוכן ביטוח או בכל צורה אחרת, חשוב לקרוא מילה במילה את הפוליסה ולוודא כי כל המידע שנתבקשתם לספק, רשום באופן ברור, ללא אי הבנות, כך שחברת הביטוח לא תוכל לטעון כי הושמט מידע או שנמסר מידע שגוי. מומלץ גם לנסח מסמך נפרד מפוליסת הביטוח בו מפורט כל המידע הרפואי שמסרתם לחברת הביטוח או לסוכן ועליו להחתים אדם בעל סמכות בחברה, או את סוכן הביטוח ובנוסף לשמור עותק חתום של פוליסת הביטוח והצהרת הבריאות.

הצהרות הבריאות בדרך כלל בנויות בצורה דומה אך ייתכן וישנם שינויים קטנים במבנה הטופס בין חברת ביטוח אחת לשנייה. במקרים רבים השאלות הן פתוחות וכלליות מאוד ולעתים קשה לחשוב מה אמורים לכתוב ומתי לפרט. ככלל תמיד עדיף לכתוב יותר מידע, גם אם הוא נראה לא רלוונטי, על פני החסרת מידע שעלול להיות חיוני בעתיד. חשוב להקפיד לקרוא כל שאלה פעמיים ולחשוב על כל מידע העולה על דעתכם שיכול להיות קשור ורלוונטי. נסו לפרט ולספק כמה שיותר מידע.

הצהרות בריאות יכולות להיות די מבלבלות ולרוב מדובר בטפסים ארוכים שלעתים יכולים להיות מנוסחים בצורה לא ברורה. חשוב מאוד לא לתת לסרבול לבלבל ולהקפיד למלא את הטפסים בצורה הברורה ביותר. אף אחד לא רוצה לחשוב על היום בו הוא עלול לעמוד מול חברת ביטוח שמסרבת לשלם את הכסף המגיע לו ובייחוד בגלל זה חשוב למלא את הצהרת הבריאות כראוי ולתת לה את הזמן והקפדנות המגיעים לה, על מנת להימנע ממצבים לא נעימים בעתיד.

    קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

    לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

    או מלאו את הפרטים:

    הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

    חייגו עכשיו צרו קשר