עובדים זרים

לא כל אדם המעוניין להעסיק עובד זר, בין אם למטרת העסקתו כעובד סיעודי ובין אם מדובר בעבודה אחרת, יכול לעשות זאת. התהליך כרוך באישורים, זכאויות ואינטראקציות ביורוקרטיות למיניהן.

בישראל קיים חוק עובדים זרים החל משנת 1991. החוק מפרט בדיוק אילו תנאים נדרשים על מנת לקבל אישור העסקה של עובד זר, מהי הפרוצדורה של קבלת האישורים, מהן החובות והזכויות של העובד הזר וכדומה. לעניין הזכויות, נדגיש כי זכויותיו של העובד הזר אינן שונות מזכויות ההעסקה של עובדים ישראלים.

היתר העסקת עובד זר

המוסדות שמחליטים האם להעניק היתר העסקה לעובד זר סיעודי הם הביטוח הלאומי, משרד הביטחון ומשרד הבריאות. על מנת לקבל אישור העסקה סיעודי על אדם לעבור את מבחן התלות – מבחן ADL. המבחן בודק את היכולת לבצע שש פעילויות בסיסיות יומיומית ואדם שלא יכול לבצע ארבע מתוך שש הפעולות הללו, יימצא זכאי לגמלת סיעוד או סיוע סיעודי.

את מבחן התלות מבצעים אחות, רופא או עובד סוציאלי ולאחר קבלת אישור על מבחן תלות יש להגיש את הטפסים הרלוונטיים למשרד התמ"ת אשר יאשר היתר העסקה תוך חודש ימים. מרגע קבלת היתר ההעסקה ניתן לגשת למשרד הפנים על מנת להסדיר את אשרת העבודה. כיום קיימות לא מעט חברות סיעוד אשר מלוות את המשפחה של החולה הסיעודי משך כל התהליכים הבירוקרטים, דרך בחירת העובד הזר וליווי כניסתו לביתו של המטופל.

בחירת העובד הזר

בחירה של עובד זר סיעודי אינה בחירה קלה וחשוב לקחת את הזמן ולבחון את ההתאמה בין העובד לבין המטופל. חשוב לזכור כי העובד בדרך כלל מתגורר עם המטופל תחת אותה קורת גג ומבלה עימו זמן רב. חשוב לבחון את ההתאמה בין העובד הזר למטופל במיוחד מבחינת שפה ובמידה והמטופל נדרש לטיפול רפואי מסוים שמצריך הכשרה מוקדמת ורצוי גם ניסיון.

חברת סיעוד יכולה לעזור רבות בבחירה של עובד זר ובהתאמתו למשפחה. היא תבדוק האם לעובד הזר יש ניסיון בטיפול סיעודי, ניסיון רפואי כלשהו ואילו שפות הוא דובר על מנת לשמור על תקשורת פתוחה עם המטופל ומשפחתו. כמו כל עובד במדינת ישראל ניתן לדרוש מן העובד קורות חיים עדכניים, מכתבי המלצה ממעבידים קודמים ואישורים על כניסה ושהיה חוקית בארץ.

מומלץ לתאם מספר פגישות מקדימות בהן יוכל העובד להכיר את המטופל ואת בני המשפחה הקרובים ולהבין בדיוק אילו מטלות מצופה ממנו לבצע באופן שוטף. חשוב לתאם בשיתוף עם העובד הזר לוח זמנים וסדר יום קבוע שילווה את הטיפול הסיעודי. זמני ארוחות, טיפולים רפואיים קבועים להם זקוק המטופל, זמני רחצה ושינה קבועים וכדומה.

תנאים בסיסיים להעסקת עובד זר

עובד זר זכאי לכל התנאים והזכויות להן זכאי כל עובד אחר במדינת ישראל והדבר כולל שעות עבודה מוגבלות, ימי חופשה קבועים, ימי חופשה בחגים על פי הדת, דמי הבראה, פיצויים במקרה של פיטורין או פטירה של המטופל ותנאים בסיסיים נוספים. כל עובד זר זכאי לשכר מינימום בסיסי ובמידה ועבד יותר מ-8 שעות ביום הוא זכאי גם לשעות נוספות, על פי אחוזים הקבועים בחוק. המעסיק רשאי לנכות משכרו של העובד הוצאות של ביטוח לאומי או מגורים, שגם עם קבועים על פי חוק בהתאם למקום המגורים.

מרבית העובדים הזרים הסיעודיים מתגוררים בביתו של המטופל ועל המעסיק לספק לעובד חדר משלו עם ארון ומקום לחפציו בו יקבל העובד פרטיות. העובד זכאי ליום מנוחה אחד בשבוע על פי דתו או בחירתו, ובמידה ונדרש לעבוד ביום המנוחה שלו הוא זכאי ל- 150% משכרו וכן ליום מנוחה חלופי באותו השבוע. העובד הזר זכאי גם למספר ימי חופשה קבועים בשנה ובנוסף לחופשה בחגים על פי דתו וארץ מוצאו. העובד זכאי גם לדמי הבראה, דמי מחלה, פיצויים לאחר פיטורין והודעה מוקדמת על פיטורין כמו כל עובד אחר.

    קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

    לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

    או מלאו את הפרטים:

    הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

    חייגו עכשיו צרו קשר