מעבר בין קופות החולים וההשפעה על הביטוח הסיעודי

על פי חוק הבריאות הממלכתי כל אזרח מדינת ישראל מבוטח בביטוח בריאות בסיסי, אותו הוא יכול לקבל דרך אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל. קופות החולים מספקות מספר לא קטן של ביטוחים משלימים בנוסף לביטוח הבריאות הבסיסי, אשר כוללים בין היתר גם ביטוח סיעודי. על פי חוק כל אזרח מדינת ישראל ראשי לבחור בכל אחת מקופות החולים וכמו כן, רשאי לעבור מקופת חולים אחת לשנייה במועדים קבועים בכל שנה.

שמירה על זכויותיך בעת מעבר בין הקופות

מעבר בין קופות חולים לא פוגע בזכויותיו של המבוטח בכל הנוגע לביטוח הבריאות הבסיסי ולקבלת שירותים רפואיים הכלולים בסל הבריאות, אך בכל הנוגע לביטוחים משלימים כמו ביטוח סיעודי משלים, חשוב לבדוק לא מעט דברים לפני שמחליטים לעבור לקופת חולים אחרת.

אדם שמבקש לעבור מקופה אחת לשנייה נדרש לפנות אל רופא המשפחה בקופה ממנה הוא מבקש לעבור ולבקש סיכום רפואי ותיק רפואי וכמו כן, סיכום רפואי מכל רופא מומחה אשר טיפל במבוטח באופן קבוע ולהעביר את המסמכים הרפואיים לקופת החולים אליה הוא רוצה לעבור.

חשוב להבין כי מרבית קופות החולים מבטיחות לשמור על זכויות וותק ועל זכויות מיוחדות שנצברו על ידי מבוטחים בכל סוג של ביטוח משלים בקופת הקודמת, אך יחד עם זאת חשוב לא לקחת הצהרה זו כמובנת מאליה ולבדוק עם הקופה אליה מעוניינים לעבור, בדיוק אילו זכויות יישמרו בעת המעבר.

בדיקה של זכויות שישמרו חשובה בייחוד למבוטחים בביטוח סיעודי אשר פוליסת הביטוח שלהם כוללת רשימת חריגים אישיים, שנקבעה עקב הצהרת בריאות אשר הוגשה בעת החתימה על הפוליסה.

מבוטחים רבים מחזיקים בפוליסת סיעוד של קופת חולים המגדירה כי בכל מקרה בו מצבם הסיעודי ייגרם עקב מצב רפואי קודם אשר היה ידוע ביום החתימה על הפוליסה, הביטוח הסיעודי לא יכסה כל הוצאת סיעוד.

במקרה בו מעוניינים לעבור מקופת החולים אחת לשנייה ייתכן מצב בו קופת החולים אליה מעוניינים לעבור כלל לא תסכים לבטח אדם בביטוח סיעודי עקב מצבו הרפואי וכך מבוטח עלול למצוא עצמו ללא ביטוח סיעודי וללא כל אפשרות לחזור אל קופת החולים ואל הביטוח הסיעודי שעזב.

לכן חשוב לבדוק עם קופת החולים אליה מעוניינים לעבור האם רשימת החריגים הקיימת תיכלל בפוליסה החדשה, לפני שמודיעים לקופת החולים הקודמת על המעבר.

מבוטח אשר מבקש לעבור בין קופת חולים אחת לשנייה יכול לעשות זאת בשישה מועדים קבועים בכל שנה ולאחר שמבוטח עבר פעם אחת, עליו להמתין תקופה של שנה לפני שיוכל לעבור פעם נוספת ולכן חשוב לתכנן את המעבר ולבדוק האם כל התנאים להם זכאים בקופת החולים הנוכחית, ימולאו בקופת החולים החדשה. מבוטח אשר הגיש הודעת מעבר והתחרט רשאי לבטל את המעבר באופן רשמי כ- 45 יום לפני מועד המעבר המתוכנן, כאשר במקרה זה לא ייפגעו זכויותיו בקופת החולים בה היה חבר.

מעבר בין ביטוחים – כמו רכישת ביטוח חדש

חשוב להתייחס למעבר לקופת החולים חדשה ואל הביטוחים המשלימים שלה כאל רכישה של ביטוח  חדש בייחוד בכל הנוגע לביטוח סיעודי.

ברוב המקרים קופות החולים לא מחשיבות את התקופה בה שילם המבוטח את כספי הפרמיה לקופת החולים הקודמת כתקופת אכשרה, כך שהמבוטח עלול להידרש לעבור תקופת אכשרה נוספת מיום המעבר לקופת החולים החדשה ובעצם לעבור פרק זמן בו הביטוח הסיעודי אינו תקף בפועל.

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות להעביר חוק אשר בעצם מבטל את תקופת האכשרה במעבר בין קופת חולים אחת לשנייה, אשר מובילה למצב בו מבוטחים אשר עוברים בין קופה לקופה מוצאים עצמם במצב בו הם אינם מבוטחים בביטוחים משלימים למשך תקופה של כמה חודשים.

    קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

    לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

    או מלאו את הפרטים:

    הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

    חייגו עכשיו צרו קשר